Usługi 3D

Skanowanie 3D

Skanowanie 3D jest narzędziem, które daje możliwość przeniesienia niemalże dowolnego obiektu posiadającego kształt do postaci cyfrowej. Skanowanie 3D polega na zgromadzeniu informacji o położeniu punktów w przestrzeni (wraz z informacją o ich kolorze), w efekcie tworząc cyfrową chmurę punktów. Na podstawie przeliczonej chmury punktów, rekonstruowana jest zarówno geometria obiektu, jak i jego kolor.

skanowanie 3d

Skanowanie 3D na zamówienie​

Zastosowania skanowania 3D

Do podstawowych zastosowań skanowania 3D można zaliczyć:

  • pomiary 3D – zebranie precyzyjnych danych pomiarowych części, kontrola jakości
  • skanowanie istniejących obiektów
  • tworzenie cyfrowych kopii zapasowych artystycznych kreacji (np. murale, tatuaże, rzeźby)
  • konserwacja dziedzictwa kulturowego ( skanowanie 3D zabytków, digitalizacja antyków)
  • dopasowanie istniejącego elementu w innym projekcie 3D
  • przeniesienie przedmiotu do gier, aplikacji VR lub wizualizacji 3D (np. za pomocą silnika Unreal Engine)
  • tworzenie tzw. cyfrowego bliźniaka (za pomocą skanów sylwetki oraz blendowania skanów mimiki)
  • gromadzenie danych pomiarowych pomieszczeń i budynków
  • cyfrowe odtworzenie architektury (budynki i wnętrza) – wirtualne wycieczki, pomiary
  • cyfrowe odtworzenie topologii terenu, skany geodezyjne
Pomnik skan 3D LIDAR Gliwice

Skanowanie 3D z Geometry Hustlers

Usługa skanowania 3D jest usługą uzupełniającą nasz główny profil działalności, czyli druk 3D. Dzięki możliwości wykonania skanów 3D jesteśmy w stanie przygotować projekty 3D do druku 3D części o złożonej strukturze geometrycznej.

Zamawiając skan 3D, niezbędne jest dostarczenie obiektu do skanowania do nas. Przed wysyłką elementu do skanowania 3D do nas, wyślij nam jego zdjęcie, najlepiej z każdej strony. Możesz podać dodatkowe szczegóły jak np. informacje na których elementach skanowanego 3D elementu szczególnie Ci zależy lub do czego ma docelowo służyć skan.

Zamawiane u nas skany 3D są dostarczane w wybranych formach:

  • surowa siatka trójkątów
  • zoptymalizowana siatka trójkątów (retopologia)
  • skan z przygotowanym materiałem PBR
 

Pliki wynikowe dostarczamy w formatach zawierających informacje o siatce geometrycznej .obj, .stl, .fbx itp.

Korzyści płynące ze skanowania 3D

Skanowanie 3D pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze poprzez eliminację konieczności ręcznego modelowania złożonych obiektów oraz zapewnia kompatybilność zgromadzonych danych z wieloma powszechnymi technologiami. Umożliwia również dokładne odwzorowanie rzeczywistości, co prowadzi do poprawy jakości produktów poprzez wykrywanie i naprawianie niedoskonałości już na etapie projektowania. Skanowanie 3D nie tylko ułatwia pracę, ale również zmienia sposób myślenia o projektowaniu i produkcji, otwierając nowe możliwości i zapewniając większą konkurencyjność na rynku. Dodatkowo, dzięki skanowaniu 3D można szybko przenosić fizyczne przedmioty do postaci assetów do gier i aplikacji VR, co przyspiesza proces produkcji i podnosi jakość finalnego produktu.

Nasze technologie skanowania 3D

Fotogrametria - skanowanie 3D fotografią

Fotogrametria jest techniką skanowania 3D, w której rekonstrukcja obiektu przebiega na podstawie kilkuset starannie wykonanych fotografii obiektu. Im więcej fotografii i wyższa ich rozdzielczość, tym wyższa szczegółowość skanu 3D, a zarazem większe zapotrzebowanie na moc obliczeniową niezbędną na przeliczenie skanu w dedykowanym oprogramowaniu, co w konsekwencji bezpośrednio przekłada się na czas przeliczania. Fotogrametria umożliwia na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji o powierzchniach elementu wraz z ich kolorem. Jest to bardzo elastyczna technika skanowania – za jej pomocą jesteśmy w stanie zeskanować zarówno elementy małe (np. 5 x 15 cm jak np. mysz komputerowa) jak i wielkie (np. budynki, mosty, statki). Wiedziałeś, że widok 3D dostępny w Google Maps to właśnie fotogrametryczne skany? Zostały uzyskane za pomocą zdjęć satelitarnych, a te bardziej szczegółowe np. kultowe budynki zostały zrekonstruowane za pomocą zdjęć z dronów.

skan 3D kolor

ZASTOSOWANIE

ZALETY

Przykładowe fotogrametryczne skany 3D

LIDAR - skanowanie 3D czujnikiem radarowym

Oferowane przez nas skanowanie 3D z wykorzystaniem technologii LIDAR służy do szybkiego skanowania większych obiektów w celach poglądowych. Proces skanowania odbywa się błyskawicznie, a efekty skanowania są przeliczane w mgnieniu oka. Ta metoda skanowania doskonale się sprawdza w przypadku skanów z naciskiem na wizualne przedstawienie większego obiektu, gdzie milimetrowa precyzja nie jest istotna. Przykładowym zastosowaniem skanowania LIDAR jest skan apartamentu w celu pokazania go klientowi lub zgromadzenie poglądowych danych pomiarowych tunelu kopalni.

skan 3d lidar arkit

ZASTOSOWANIE

ZALETY

Przykładowe skany 3D LIDAR

Odkryj nowy wymiar produkcji dzięki drukowi 3D
Zapoznaj się z możliwościami technologii i zamów bezpłatną wycenę

Usługa skanowania 3D - często zadawane pytania

Głównym kryterium wyceny jest wielkość i szczegółowość skanowanego obiektu, dlatego każde zlecenie wyceniamy indywidualnie. Ceny skanowania 3D rozpoczynają się od 300 zł netto (+VAT).

Z racji, że skanowanie 3D jest usługą uzupełniającą nasz główny profil działalności (druk 3D), jest ono dla nas narzędziem, który ułatwia nam pracę przy odtwarzaniu geometrii fizycznych obiektów. 

Na skanowanie 3D decydujemy się w przypadku obiektów, które:

  • mają złożoną strukturę geometryczną
  • wymagają dużej precyzji przy odtworzeniu kształtów
  • taniej jest zeskanować, niż wykonać ręcznie od podstaw

Najlepszy efekt skanowania jesteśmy w stanie osiągnąć, kiedy skanowany obiekt jest dobrze i równomiernie oświetlony, czyli nie ma ostrych cieni. W przypadku dużych obiektów (kamienica, wycinek terenu) idealną pogodą do skanowania jest zachmurzone niebo – taka pogoda eliminuje wysoki kontrast pomiędzy miejscami oświetlonymi a zaciemnionymi.

Skanowanie 3D  może być trudne lub niemożliwe w przypadku elementów przezroczystych (szyba, okno, firanka), odbijających światło (lustra) oraz połyskujących (błyszczący kubek). W celu zeskanowania takiego elementu, pokrywa się go specjalnym specyfikiem (przypominającym śnieg w proszku), aby wyeliminować refleksy świetlne.

Skanowane elementy nie mogą się ruszać na czas skanowania, a otoczenie skanowanego elementu powinno zachować możliwie nienaruszone. Przykładowo jeżeli podczas skanowania drewnianej palety przewróci się ona na wietrze, trzeba rozpocząć skanowanie od nowa.

Niemożliwe do precyzyjnego skanowania mogą okazać się:

  • rośliny
  • powiewające na wietrze tkaniny
  • obiekty z dynamicznie zmieniającym się otoczeniem (np. ruchliwy magazyn)