wydrukowane puchary na igrzyska phoenix games 2023 w gliwicach

Trofea na ogólnopolskie igrzyska kalisteniczne Phoenix Games

Przygotowanie projektu 3D oraz wydruk 3D pucharów dla trzech rywalizacji kalistenicznych

Zaprojektowanie oraz druk 3D trofeów na ogólnopolskie igrzyska kalisteniczne Phoenix Games - opis realizacji

Naszym zadaniem było przygotowanie pucharów, będącymi nagrodami za zajęcie miejsc na podium dla trzech kategorii rywalizacji podczas ogólnopolskich igrzysk kalistenicznych Phoenix Games. Wydarzenie jest organizowane przez Phoenix Workout oraz Fundację Phoenix Time. Odbędzie się 17 czerwca 2023 roku w Gliwicach w Centrum Kultury Studenckiej Politechniki Śląskiej – Mrowisko, synchronicznie z światowym dniem pompowania – będzie to próba bicia rekordu guinnessa w jednoczesnej liczbie osób wykonujących pompki.

Przygotowano 9 trofeów, po 3 dla każdej z kategorii:

  • mężczyźni powyżej 80 kg
  • mężczyźni poniżej 80 kg
  • kobiety OPEN

Projekt 3D do druku 3D pucharów

Przygotowanie projektu 3D do druku 3D zakładało zaprojektowanie górnej części pucharu, będącej trójwymiarowym odzwierciedleniem logo igrzysk, oraz dolnej części funkcjonującej jako podstawka. Na podstawce widnieje wytłoczony opis z zajętym miejscem, kategorii oraz podstawowych informacjach o imprezie.

Górny element składa się z dwóch części: logo feniksa oraz plakietki z nazwą wydarzenia. Taki układ wynika z kwestii optymalizacyjnych do przygotowań do druku 3D FDM – ograniczenia tej technologii nie pozwalały na wytworzenie figurki w jednej całości. Każdy puchar posiada taką samą górną część.

Każdy z dolnych elementów był inny. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one kształtem, natomiast każdy z nich ma inny opis.

Górne i dolne elementy zostały zaprojektowane tak, aby możliwe było osadzenie górnej części w dolnej, aby porządnie skleić dwie części ze sobą.

projekt 3D górnej części pucharu
Projekt 3D przeznaczony do druku 3D
projekt 3D dolnej części pucharu

Druk 3D pucharów

Jak przystało na puchary, każde zajęte miejsce od 1 do 3 zostało wykonane w odpowiadąjącym mu kolorze – złotym, srebrnym i brązowym. Aby zapewnić charakterystyczny metaliczny połysk, górne części statuetek wykonano z filamentu Fiberlogy silk. Trzeba przyznać, że filament silk w tym zastosowaniu sprawdził się doskonale!

Aby zapewnić gładką górną powierzchnię feniksów, ich wydruk 3D wykonano z zastosowaniem dyszy 0,4 mm, a najwyższa warstwa została wygładzona modyfikatorem prasowania.

personalizowane wydruki 3d
Druk 3D górnych elementów trofeów
druk 3d fdm gładka powierzchnia
Wydruk 3D dolnych elementów trofeów
Druk 3D - wygładzona górna powierzchnia
indywidualizacja produkcji
Druk 3D plakietek z napisami

Po wytworzeniu wszystkich elementów techniką drukowania przestrzennego FDM, elementy zostały odpowiednio posortowane, aby podczas klejenia nie zaszła pomyłka, a następnie sklejone. Klejenie rozpoczęto od połączenia plakietek z logiem imprezy, a następnie po ich wyschnięciu cała górna część została osadzona w dolnej części – kostce będącej podstawą trofeum.

Zdjęcia kompletnej realizacji możesz obejrzeć w galerii poniżej.

Zdjęcia realizacji dostępne są również na naszym instagramie.

Galeria